W dzisiejszym artykule postanowiłam odpowiedzieć na 6 najczęstszych pytań programisty, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na ryczałcie ewidencjonowanym i zastanawia się, czy będzie mógł rozliczyć się wspólnie z małżonką.
Spis treści
1. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na ryczałcie. Małżonka osiąga dochody z pracy na etacie. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?
Nie. Jeśli twoją formą opodatkowania w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jest ryczałt ewidencjonowany, to nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonką.
Przykładowo, wspólne rozliczenie nie będzie możliwe, jeśli małżonek prowadzi działalność gospodarczą na ryczałcie, a żona pracuje na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji, każdy z małżonków składa osobne zeznanie roczne: mąż PIT-28, a żona PIT-37.
2. Poza dochodami z działalności gospodarczej na ryczałcie, osiągam jeszcze dochody z umowy o pracę. Małżonka pracuje na etacie. Czy dochody z umowy o pracę mogę rozliczyć wspólnie z małżonką?
Nie. W takiej sytuacji wspólne rozliczenie małżonków nie będzie możliwe.
Nawet jeśli poza działalnością gospodarczą na ryczałcie masz umowę o pracę, to dochodu z tej umowy nie możesz rozliczyć wspólnie ze swoją małżonką np. z jej dochodami z umowy o pracę.
3. Korzystając z przepisów Polskiego Ładu 2.0 zmieniłem w połowie 2022 r. formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką za 2022 r.?
Nie. Możliwość rozliczenia połowy 2022 r. na ryczałcie ewidencjonowanym i połowy 2022 r. na skali podatkowej odbywa się na zasadzie wyjątku. Z takiej opcji nie można będzie korzystać w kolejnych latach podatkowych.
Jeśli w 2022 r. przez pół roku twoją formą opodatkowania był ryczałt, następnie zmieniony na skalę podatkową, to nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonką za 2022 r.
4. Działalność opodatkowaną ryczałtem prowadziłem od 1 do 15 stycznia 2022 r. Następnie zlikwidowałem działalność gospodarczą i pracowałem na umowie o pracę. Małżonka osiąga dochody z pracy na etacie. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?
Nie. Mimo, że działalność została zlikwidowana, to wspólne rozliczenie z małżonką za 2022 r. nie będzie możliwe.
Prowadzenie działalności gospodarczej i uzyskanie przychodów opodatkowanych ryczałtem, nawet przez kilka dni w skali roku, uniemożliwia wspólne rozliczenie małżonków.
5. W ramach działalności gospodarczej jestem opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym, jednak moja firma przez cały rok była zawieszona. Osiągałem tylko dochody z umowy o pracę, podobnie jak moja małżonka. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?
Tak. Od 1 stycznia 2022 r., za sprawą Polskiego Ładu, zmieniły się przepisy i można już wspólnie rozliczyć się z małżonką, jeśli z działalności gospodarczej składamy “zerowy” PIT-28.
6. Osiągam przychody z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem. Prowadzę również działalność gospodarczą na skali podatkowej, a moja małżonka uzyskuje dochody z pracy na etacie. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?
Tak. Wspólne rozliczenie małżonków będzie możliwe. Najem prywatny na ryczałcie stanowi wyjątek.
Osoba opodatkowana ryczałtem, ale z najmu prywatnego!, może rozliczyć:
- dochody z działalności gospodarczej na skali podatkowej
- z dochodami małżonki z etatu,
- jeśli małżonkowie posiadają wspólność majątkową.
Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!
|
We wszystkich opisanych przypadkach “małżonka uzyskuje dochody z pracy na etacie.” Brakuje sytuacji kiedy małżeństwo prowadzi swoje osobne działalności gospodarcze. Jeśli są oboje na skali to mogą rozliczać się wspólnie? Mój przypadek, jesteśmy oboje na ryczałcie i ja dodatkowo osiągam przychody z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem. Co w takiej sytuacji – możemy się wspólnie rozliczać?
Jeśli mąż i żona prowadzą działalność gospodarczą na skali podatkowej i istnieje między nimi wspólność majątkowa to mogą wspólnie się rozliczyć.
Natomiast z Pani opisu wynika “Mój przypadek, jesteśmy oboje na ryczałcie” – rozumiem, że obie działalności gospodarcze są na ryczałcie? Wtedy nie można się wspólnie rozliczyć.
Tak, chodziło mi o sytuację, że i ja i małożonek prowadzimy oddzielne JDG i rozliczamy się ryczałtem, ale w moim przypadku w grę wchodzi jeszcze przychód z wynajemu przy ryczałcie. Dziękuję za informację.
Co z ulgą na dziecko?
Czy jeśli nie rozliczamy się razem (ze względu na ryczałt), a małżonek jest zatrudniony na podstawie UoP to może odliczyć ulgę na wszystkie dzieci?
Małżonek z UoP może rozliczyć ulgę na dzieci.
To jeszcze jedna sytuacja :).
Jeśli jeden małżonek ma UoP (więcej niż 56.000) i działalność -ryczałt. Drugi małżonek ma UoP (mniej niż 56.000).
Czy w takim przypadku jeśli nie można rozliczyć się wspólnie drugi małżonek może rozliczyć ulgę na jedno dziecko?
I czy w przypadku jeśli nie rozliczają się razem to ich dochody nadal się sumują i przy przekroczeniu 112.000 drugi małżonek nie może odliczyć takiej ulgi? A jeśli przy zsumowaniu dochodów nie przekroczą kwoty 112.000 czy wtedy drugi małżonek może nadal skorzystać z ulgi?
Z informacji z KIP odnośnie mojego poprzedniego komentarza. Małżonkowie jeśli nawet rozliczają się osobno (ze względu na działalność na ryczałcie jednego małżonka) to i tak sumuje się ich dochody z UoP (czyli w przypadku ulgi na jedno dziecko suma dochodów z UoP obu małżonków nie może przekroczyć 112.000). Ryczałt w przypadku jednego małżonka nie wlicza się do tej kwoty – wliczają się tylko dochody z UoP.
Tak, trzeba również pamiętać, że dochód o którym mowa to przychód – koszty – składki społeczne.
czy dobrze zrozumiałam, jeśli jestem na UoP i przekraczam 56 000 ale mniej niż 112 000, małżonek prowadzi działalność na ryczałcie ewidencjonowanym to mogę skorzystać z ulgi na dziecko?
Tak
Dzień dobry,
czy po zmianach wprowadzonych przez Nowy (Polski) Ład, nadal jest możliwość złożenia oświadczenia do Naczelnika US, o opodatkowaniu całości przychodów z prywatnego najmu przez jednego z małżonków w przypadku ustanowionej wspólności majątkowej, gdy przedmiot najmu stanowi wspólną własność?
Wcześniej zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
była taka możliwość, jednak obecnie art. 8 ust. ww. ustawy jest uchylony.
witam. a co jeśli mąż był bezrobotny do marca a później na ryczałcie. może rozliczyć się że mną ?
Ale ryczałt z działalności, czy ryczałt z najmu prywatnego?
z działalności
Nie można się wspólne rozliczyć.
a czy może mąż który jest jak pisałam od marca na ryczałcie a do marca bezrobotny odliczyć sobie ulgę na dziecko?
Mąż od zeszłego roku prowadzi wynajem prywatnego mieszkania – jest na ryczałcie ewidencjonowanym 8,5%. Ja jestem na zasiłku pielęgnacyjnym z uwagi na niepełnosprawną córkę. Mamy dwoje dzieci. Czy możemy rozliczyć się wspólnie? Jakie deklaracje roczne musimy złożyć?
Witam,
Osiągam dochody z um. o pracę, mąż ma od 3 lat zawieszona działalność , był na ryczałcie ewidencj. nie osiaga żadnych dochodów.
czy mozemy rozliczyc sie razem ?
Witam ,jesteśmy emerytami ja dodatkowo prowadzę działalność ryczałtową.Z ryczałtu rozliczyłem się pitem 28. Czy możemy rozliczyć emerytury wspólnie z żona.Mam nadwyżkę podatkową za uczni.Urząd przyjął wspólne opodatkowanie z emerytur nawet Pani mi pomagała w wypełnieniu bo były błędy.Teraz każą mi składać kerektę bo nie możemy wspólnie rozliczyć emerytur.