ryczałt a wspólne rozliczenie małżonków
Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt a wspólne rozliczenie małżonków – odpowiadam na 6 najczęstszych pytań

W dzisiejszym artykule postanowiłam odpowiedzieć na 6 najczęstszych pytań programisty, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na ryczałcie ewidencjonowanym i zastanawia się, czy będzie mógł rozliczyć się wspólnie z małżonką.

1. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na ryczałcie. Małżonka osiąga dochody z pracy na etacie. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?

Nie. Jeśli twoją formą opodatkowania w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jest ryczałt ewidencjonowany, to nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonką.

Przykładowo, wspólne rozliczenie nie będzie możliwe, jeśli małżonek prowadzi działalność gospodarczą na ryczałcie, a żona pracuje na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji, każdy z małżonków składa osobne zeznanie roczne: mąż PIT-28, a żona PIT-37.

2. Poza dochodami z działalności gospodarczej na ryczałcie, osiągam jeszcze dochody z umowy o pracę. Małżonka pracuje na etacie. Czy dochody z umowy o pracę mogę rozliczyć wspólnie z małżonką?

Nie. W takiej sytuacji wspólne rozliczenie małżonków nie będzie możliwe.

Nawet jeśli poza działalnością gospodarczą na ryczałcie masz umowę o pracę, to dochodu z tej umowy nie możesz rozliczyć wspólnie ze swoją małżonką np. z jej dochodami z umowy o pracę.

3. Korzystając z przepisów Polskiego Ładu 2.0 zmieniłem w połowie 2022 r. formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką za 2022 r.?

Nie. Możliwość rozliczenia połowy 2022 r. na ryczałcie ewidencjonowanym i połowy 2022 r. na skali podatkowej odbywa się na zasadzie wyjątku. Z takiej opcji nie można będzie korzystać w kolejnych latach podatkowych.

Jeśli w 2022 r. przez pół roku twoją formą opodatkowania był ryczałt, następnie zmieniony na skalę podatkową, to nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonką za 2022 r.

4. Działalność opodatkowaną ryczałtem prowadziłem od 1 do 15 stycznia 2022 r. Następnie zlikwidowałem działalność gospodarczą i pracowałem na umowie o pracę. Małżonka osiąga dochody z pracy na etacie. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?

Nie. Mimo, że działalność została zlikwidowana, to wspólne rozliczenie z małżonką za 2022 r. nie będzie możliwe.

Prowadzenie działalności gospodarczej i uzyskanie przychodów opodatkowanych ryczałtem, nawet przez kilka dni w skali roku, uniemożliwia wspólne rozliczenie małżonków.

5. W ramach działalności gospodarczej jestem opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym, jednak moja firma przez cały rok była zawieszona. Osiągałem tylko dochody z umowy o pracę, podobnie jak moja małżonka. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?

Tak. Od 1 stycznia 2022 r., za sprawą Polskiego Ładu, zmieniły się przepisy i można już wspólnie rozliczyć się z małżonką, jeśli z działalności gospodarczej składamy “zerowy” PIT-28.

6. Osiągam przychody z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem. Prowadzę również działalność gospodarczą na skali podatkowej, a moja małżonka uzyskuje dochody z pracy na etacie. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?

Tak. Wspólne rozliczenie małżonków będzie możliwe. Najem prywatny na ryczałcie stanowi wyjątek.

Osoba opodatkowana ryczałtem, ale z najmu prywatnego!, może rozliczyć:

 • dochody z działalności gospodarczej na skali podatkowej
 • z dochodami małżonki z etatu,
 • jeśli małżonkowie posiadają wspólność majątkową.
Monika Salawa Solidna Księgowa

Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

18 myśli w temacie “Ryczałt a wspólne rozliczenie małżonków – odpowiadam na 6 najczęstszych pytań”

 1. We wszystkich opisanych przypadkach “małżonka uzyskuje dochody z pracy na etacie.” Brakuje sytuacji kiedy małżeństwo prowadzi swoje osobne działalności gospodarcze. Jeśli są oboje na skali to mogą rozliczać się wspólnie? Mój przypadek, jesteśmy oboje na ryczałcie i ja dodatkowo osiągam przychody z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem. Co w takiej sytuacji – możemy się wspólnie rozliczać?

  1. Jeśli mąż i żona prowadzą działalność gospodarczą na skali podatkowej i istnieje między nimi wspólność majątkowa to mogą wspólnie się rozliczyć.
   Natomiast z Pani opisu wynika “Mój przypadek, jesteśmy oboje na ryczałcie” – rozumiem, że obie działalności gospodarcze są na ryczałcie? Wtedy nie można się wspólnie rozliczyć.

   1. Tak, chodziło mi o sytuację, że i ja i małożonek prowadzimy oddzielne JDG i rozliczamy się ryczałtem, ale w moim przypadku w grę wchodzi jeszcze przychód z wynajemu przy ryczałcie. Dziękuję za informację.

 2. Co z ulgą na dziecko?
  Czy jeśli nie rozliczamy się razem (ze względu na ryczałt), a małżonek jest zatrudniony na podstawie UoP to może odliczyć ulgę na wszystkie dzieci?

   1. To jeszcze jedna sytuacja :).
    Jeśli jeden małżonek ma UoP (więcej niż 56.000) i działalność -ryczałt. Drugi małżonek ma UoP (mniej niż 56.000).
    Czy w takim przypadku jeśli nie można rozliczyć się wspólnie drugi małżonek może rozliczyć ulgę na jedno dziecko?
    I czy w przypadku jeśli nie rozliczają się razem to ich dochody nadal się sumują i przy przekroczeniu 112.000 drugi małżonek nie może odliczyć takiej ulgi? A jeśli przy zsumowaniu dochodów nie przekroczą kwoty 112.000 czy wtedy drugi małżonek może nadal skorzystać z ulgi?

   2. Z informacji z KIP odnośnie mojego poprzedniego komentarza. Małżonkowie jeśli nawet rozliczają się osobno (ze względu na działalność na ryczałcie jednego małżonka) to i tak sumuje się ich dochody z UoP (czyli w przypadku ulgi na jedno dziecko suma dochodów z UoP obu małżonków nie może przekroczyć 112.000). Ryczałt w przypadku jednego małżonka nie wlicza się do tej kwoty – wliczają się tylko dochody z UoP.

    1. Tak, trzeba również pamiętać, że dochód o którym mowa to przychód – koszty – składki społeczne.

     1. czy dobrze zrozumiałam, jeśli jestem na UoP i przekraczam 56 000 ale mniej niż 112 000, małżonek prowadzi działalność na ryczałcie ewidencjonowanym to mogę skorzystać z ulgi na dziecko?

 3. Dzień dobry,
  czy po zmianach wprowadzonych przez Nowy (Polski) Ład, nadal jest możliwość złożenia oświadczenia do Naczelnika US, o opodatkowaniu całości przychodów z prywatnego najmu przez jednego z małżonków w przypadku ustanowionej wspólności majątkowej, gdy przedmiot najmu stanowi wspólną własność?
  Wcześniej zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  była taka możliwość, jednak obecnie art. 8 ust. ww. ustawy jest uchylony.

 4. witam. a co jeśli mąż był bezrobotny do marca a później na ryczałcie. może rozliczyć się że mną ?

     1. a czy może mąż który jest jak pisałam od marca na ryczałcie a do marca bezrobotny odliczyć sobie ulgę na dziecko?

 5. Mąż od zeszłego roku prowadzi wynajem prywatnego mieszkania – jest na ryczałcie ewidencjonowanym 8,5%. Ja jestem na zasiłku pielęgnacyjnym z uwagi na niepełnosprawną córkę. Mamy dwoje dzieci. Czy możemy rozliczyć się wspólnie? Jakie deklaracje roczne musimy złożyć?

 6. Witam,
  Osiągam dochody z um. o pracę, mąż ma od 3 lat zawieszona działalność , był na ryczałcie ewidencj. nie osiaga żadnych dochodów.
  czy mozemy rozliczyc sie razem ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *