ryczałt a wspólne rozliczenie małżonków
Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt a wspólne rozliczenie małżonków – odpowiadam na 6 najczęstszych pytań

W dzisiejszym artykule postanowiłam odpowiedzieć na 6 najczęstszych pytań programisty, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na ryczałcie ewidencjonowanym i zastanawia się, czy będzie mógł rozliczyć się wspólnie z małżonką.

1. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na ryczałcie. Małżonka osiąga dochody z pracy na etacie. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?

Nie. Jeśli twoją formą opodatkowania w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jest ryczałt ewidencjonowany, to nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonką.

Przykładowo, wspólne rozliczenie nie będzie możliwe, jeśli małżonek prowadzi działalność gospodarczą na ryczałcie, a żona pracuje na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji, każdy z małżonków składa osobne zeznanie roczne: mąż PIT-28, a żona PIT-37.

2. Poza dochodami z działalności gospodarczej na ryczałcie, osiągam jeszcze dochody z umowy o pracę. Małżonka pracuje na etacie. Czy dochody z umowy o pracę mogę rozliczyć wspólnie z małżonką?

Nie. W takiej sytuacji wspólne rozliczenie małżonków nie będzie możliwe.

Nawet jeśli poza działalnością gospodarczą na ryczałcie masz umowę o pracę, to dochodu z tej umowy nie możesz rozliczyć wspólnie ze swoją małżonką np. z jej dochodami z umowy o pracę.

3. Korzystając z przepisów Polskiego Ładu 2.0 zmieniłem w połowie 2022 r. formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką za 2022 r.?

Nie. Możliwość rozliczenia połowy 2022 r. na ryczałcie ewidencjonowanym i połowy 2022 r. na skali podatkowej odbywa się na zasadzie wyjątku. Z takiej opcji nie można będzie korzystać w kolejnych latach podatkowych.

Jeśli w 2022 r. przez pół roku twoją formą opodatkowania był ryczałt, następnie zmieniony na skalę podatkową, to nie możesz rozliczyć się wspólnie z małżonką za 2022 r.

4. Działalność opodatkowaną ryczałtem prowadziłem od 1 do 15 stycznia 2022 r. Następnie zlikwidowałem działalność gospodarczą i pracowałem na umowie o pracę. Małżonka osiąga dochody z pracy na etacie. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?

Nie. Mimo, że działalność została zlikwidowana, to wspólne rozliczenie z małżonką za 2022 r. nie będzie możliwe.

Prowadzenie działalności gospodarczej i uzyskanie przychodów opodatkowanych ryczałtem, nawet przez kilka dni w skali roku, uniemożliwia wspólne rozliczenie małżonków.

5. W ramach działalności gospodarczej jestem opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym, jednak moja firma przez cały rok była zawieszona. Osiągałem tylko dochody z umowy o pracę, podobnie jak moja małżonka. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?

Tak. Od 1 stycznia 2022 r., za sprawą Polskiego Ładu, zmieniły się przepisy i można już wspólnie rozliczyć się z małżonką, jeśli z działalności gospodarczej składamy „zerowy” PIT-28.

6. Osiągam przychody z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem. Prowadzę również działalność gospodarczą na skali podatkowej, a moja małżonka uzyskuje dochody z pracy na etacie. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką?

Tak. Wspólne rozliczenie małżonków będzie możliwe. Najem prywatny na ryczałcie stanowi wyjątek.

Osoba opodatkowana ryczałtem, ale z najmu prywatnego!, może rozliczyć:

 • dochody z działalności gospodarczej na skali podatkowej
 • z dochodami małżonki z etatu,
 • jeśli małżonkowie posiadają wspólność majątkową.
Monika Salawa Solidna Księgowa

Potrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

6 myśli w temacie “Ryczałt a wspólne rozliczenie małżonków – odpowiadam na 6 najczęstszych pytań”

 1. We wszystkich opisanych przypadkach „małżonka uzyskuje dochody z pracy na etacie.” Brakuje sytuacji kiedy małżeństwo prowadzi swoje osobne działalności gospodarcze. Jeśli są oboje na skali to mogą rozliczać się wspólnie? Mój przypadek, jesteśmy oboje na ryczałcie i ja dodatkowo osiągam przychody z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem. Co w takiej sytuacji – możemy się wspólnie rozliczać?

  1. Jeśli mąż i żona prowadzą działalność gospodarczą na skali podatkowej i istnieje między nimi wspólność majątkowa to mogą wspólnie się rozliczyć.
   Natomiast z Pani opisu wynika „Mój przypadek, jesteśmy oboje na ryczałcie” – rozumiem, że obie działalności gospodarcze są na ryczałcie? Wtedy nie można się wspólnie rozliczyć.

   1. Tak, chodziło mi o sytuację, że i ja i małożonek prowadzimy oddzielne JDG i rozliczamy się ryczałtem, ale w moim przypadku w grę wchodzi jeszcze przychód z wynajemu przy ryczałcie. Dziękuję za informację.

 2. Co z ulgą na dziecko?
  Czy jeśli nie rozliczamy się razem (ze względu na ryczałt), a małżonek jest zatrudniony na podstawie UoP to może odliczyć ulgę na wszystkie dzieci?

 3. Dzień dobry,
  czy po zmianach wprowadzonych przez Nowy (Polski) Ład, nadal jest możliwość złożenia oświadczenia do Naczelnika US, o opodatkowaniu całości przychodów z prywatnego najmu przez jednego z małżonków w przypadku ustanowionej wspólności majątkowej, gdy przedmiot najmu stanowi wspólną własność?
  Wcześniej zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  była taka możliwość, jednak obecnie art. 8 ust. ww. ustawy jest uchylony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *