dwa samochody w jednoosobowej firmie
Koszty programisty

Dwa samochody w jednoosobowej firmie programisty – czy to możliwe?

Posiadanie samochodu w jednoosobowej działalności gospodarczej stało się już standardem i nie wzbudza zainteresowania urzędu skarbowego. Czasami jednak programista chciałby rozliczyć w firmowych kosztach nie jeden, a dwa samochody.

Do dylematów, z którymi spotykam się bardzo często zalicza się pytanie: czy w jednoosobowej działalności gospodarczej mogą być dwa samochody? Zaraz odpowiemy sobie na to pytanie.

Dwa samochody w jednoosobowej działalności gospodarczej a podatek

Powinieneś wiedzieć, że przepisy prawa podatkowego nie wskazują jaka ilość pojazdów może być wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej.

To Ty podejmujesz decyzję w tym zakresie, ponieważ najlepiej wiesz, jakich dokładnie przedmiotów potrzebujesz do tego, aby prowadzić swoją firmę. Nie można jednak polemizować z tym, że wszystkie te rzeczy muszą być przydatne i wykorzystywane w Twojej działalności.

Jak wskazuje artykuł 22 ustawy o PIT, za koszty uzyskania przychodów z poszczególnego źródła, możemy uznać wszelkie koszty, które zostały poniesione, aby uzyskać przychody (z wyjątkiem kosztów, które zostały wymienione w art. 23 tej samej ustawy). Co to znaczy?

Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, pomiędzy tym właśnie wydatkiem i osiągnięciem przychodu musi istnieć widoczny związek, wskazujący, że poniesienie wydatku ma wpływ na to, że powstaje lub zwiększa się przychód – albo też, funkcjonuje jego źródło.

W związku z powyższą zasadą, przedsiębiorcy mogą „wliczyć w koszty” wszelkie wydatki, jednak tylko pod warunkiem, że będą w stanie wykazać ich zasadność i związek z prowadzoną jednoosobową działalnością gospodarczą. Ich poniesienie zaś musi mieć wpływ na wysokość osiąganego przychodu.

To, że w Twoim przypadku działalność prowadzi tylko jedna osoba, nie musi wcale znaczyć, że w firmie może być wykorzystywane tylko jedno auto, jak zresztą wskazałam już wyżej. Ważne jest przede wszystkim to, czy każdy z pojazdów przeznaczonych na potrzeby firmowe, jest w niej rzeczywiście wykorzystywany.

Możemy więc uznać, że nie ma żadnych prawnych ograniczeń co do rodzaju czy liczby pojazdów, które posiadać będzie Twoja firma.

Jedynym wyjątkiem jest tutaj fakt wynikający z ogólnych warunków, które musi spełnić określony wydatek, abyśmy mogli zaliczyć go do kosztów działalności gospodarczej. W przepisach znajdujących się w ustawie o PIT nie ma żadnych ograniczeń co do tego, z ilu samochodów osobowych może korzystać przedsiębiorca, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą.

Decyzja co do tego należy więc w stu procentach do Ciebie.

Uzasadnienie drugiego samochodu w firmie

  1. Samochód z mniejszym silnikiem może być wykorzystywany do jazd miejskich np. do siedziby kontrahenta, natomiast drugi pojazd z większym silnikiem do jazd na długie trasy np. na branżowe szkolenia w innej miejscowości, czy delegacje;
  2. Drugi samochód może pełnić funkcję pojazdu zapasowego w razie awarii lub serwisowania tego pierwszego;
  3. Większy samochód może służyć do przewożenia niezbędnego sprzętu (np. komputerowego) czy też innych materiałów, związanych z prowadzoną przez Ciebie działalnością. Mniejszy samochód pozwoli natomiast wygodnie i szybko poruszać się w miejskich korkach, czy zaparkować w centrum miasta;

Bez dwóch zdań więc, o ile korzystasz z samochodu prowadząc działalność gospodarczą, możesz zaliczyć poniesione na niego wydatki do kosztów. Co więcej, nie ma żadnych przeszkód, aby „wliczyć w koszty” dwa samochody w jednoosobowej działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak o tym, że będziesz musiał jako podatnik udowodnić, że posiadanie dwóch firmowych samochodów jest zasadne.


Ile samochodów wykorzystujesz w swojej jednoosobowej działalności gospodarczej? Daj znać w komentarzu poniżej.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *