czy składkę zdrowotną można odliczyć od podatku 2022
ZUS

Korzystasz z podatku liniowego? Dzięki temu księgowaniu zaoszczędzisz 426,30 zł!

Zmiany wprowadzone w ramach Nowego Polskiego Ładu sprawiły, że podatek liniowy przestał być atrakcyjną formą opodatkowania. Dlaczego? Dotychczasowa stawka podatku 19%, została podniesiona o 4,9% za sprawą składki zdrowotnej, płaconej od dochodu.

Mimo tej niekorzystnej zmiany, podatek liniowy wciąż cieszy się dużą popularnością wśród programistów korzystających z ulgi IP Box (podatek 5% + 4,9% składki zdrowotnej).

Ten artykuł postanowiłam napisać dla programistów, którzy jako formę opodatkowania na 2022 r. wybrali podatek liniowy. Chciałabym, aby wiedzieli, że zmiany podatkowe które obowiązują od 1 lipca 2022 r. (tzw. Nowy Polski Ład 2.0) pozwolą zaoszczędzić im 426,30 zł na składce zdrowotnej.

Jednak stanie się tak, tylko jeśli dokonają odpowiedniego księgowania. Jak najkorzystniej odliczyć składkę zdrowotną na podatku liniowym?

Co zmienił Nowy Polski Ład 2.0 w składce zdrowotnej na podatku liniowym?

W ramach Nowego Polskiego Ładu 2.0 osoby korzystające z podatku liniowego mogą obniżyć dochód do opodatkowania o część zapłaconej w ZUS składki zdrowotnej (nie więcej jak 8.700 zł rocznie).

Odliczenia takiego mogą dokonać na dwa sposoby:

Opcja 1 – zaksięgować składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodu;

Opcja 2 – odliczyć składkę zdrowotną od podstawy opodatkowania podczas wyliczania zaliczki na podatek dochodowy;

W obu przypadkach korzyść w podatku dochodowym PIT będzie taka sama, tj. roczna oszczędność 1.653 zł (8700 zł * 19%).

Jednak jeśli zastosujesz opcję nr 1 to zaoszczędzisz jeszcze dodatkowe 426,30 zł! Dlaczego tak się stanie?

Jak najkorzystniej odliczyć składkę zdrowotną na podatku liniowym?

Wszystko za sprawą sformułowań, którymi posłużył się ustawodawca w ramach Nowego Polskiego Ładu 2.0 i zestawieniu ich z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Co znajdziemy w tej ustawie? Zapis który mówi, że podstawę składki zdrowotnej stanowi przychód pomniejszony o koszty i składki na ubezpieczenie społeczne, jeśli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zabrakło więc aktualizacji tego przepisu, który powinien wskazywać, że podstawę składki zdrowotnej stanowi przychód pomniejszony o koszty i składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zatem po zaksięgowaniu składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodów obniżysz nie tylko podatek, ale również składkę ZUS.

Tej korzyści nie będzie jeśli odliczysz składkę zdrowotną w zaliczce na PIT – wtedy pomniejszysz tylko podatek.

Czy przepisy zostaną poprawione? Zapewne tak się stanie. Na razie możemy jednak korzystać z legalnego i zgodnego z prawem rozwiązania.


Czy skorzystasz z tego rozwiązania? Daj znać w komentarzu.

Monika SalawaPotrzebujesz księgowej? Skontaktuj się ze mną!

tel. 535 511 911 biuro@solidnaksiegowa.com

www.solidnaksiegowa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *