Jesteś tu, ponieważ chcesz zrozumieć, czym jest formularz W-8BEN i jak go wypełnić? Jeśli amerykańska firma poprosiła Cię o wypełnienie tego formularza i czujesz się zagubiony, nie martw się! W tym artykule wyjaśnię Ci wszystko w prosty i zrozumiały sposób. Dowiesz się, jak się za to zabrać i jak ogarnąć W-8BEN. Gotowy? Zaczynamy!
Co to jest W-8BEN?
Jeśli pracujesz zdalnie dla amerykańskiej firmy i otrzymujesz wynagrodzenie za wykonane dla niej zlecenie, prawdopodobnie będziesz proszony o wypełnienie formularza W-8BEN.
Formularz ten jest potrzebny do określenia Twojej rezydencji podatkowej oraz korzystania z unikania podwójnego opodatkowania, które przewiduje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (UOUPO) zawarta pomiędzy Polską a USA. Oznacza to, że unikasz płacenia podatków jednocześnie w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych z tego samego dochodu.
Lista umów o unikaniu podwójnego opodatkowania >>>
Formularz zawiera informacje dotyczące Twojej tożsamości, takie jak imię, nazwisko i adres. Głównym celem formularza W-8BEN jest wskazanie Twojej rezydencji podatkowej, czyli kraju, w którym jesteś opodatkowany.
Często programiści z Polski świadczą usługi dla firm w Stanach Zjednoczonych i zarabiają tam pieniądze. Kiedy to się dzieje, rząd w USA chce wiedzieć, gdzie te osoby mieszkają dla celów podatkowych. Dlatego wymagają, żeby wypełnić specjalny formularz o nazwie W-8BEN. To oświadczenie, które pomaga ustalić, gdzie programista płaci podatki. |
Kto składa formularz W-8BEN?
Druk W-8BEN jest przeznaczony dla osób fizycznych np. prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i pracujących zdalnie dla firmy z USA.
Jeśli mieszkasz i prowadzisz działalność w Polsce, to jesteś polskim rezydentem podatkowym. Oznacza to również, że w Polsce zapłacisz podatek od takiej współpracy z amerykańskim kontrahentem.
Ale opodatkowanie nie kończy się tylko na Polsce, ponieważ w USA również obowiązują podatki.
Podobnie jak polski przedsiębiorca wypłacający wynagrodzenie freelancerowi, firma amerykańska również musi spełnić pewne formalności podatkowe w swoim kraju.
Aby to zrobić, będą potrzebować od Ciebie wypełnionego formularza W-8BEN, który wskazuje Twoją rezydencję podatkową.
W-8BEN, czy W-8BEN-E? Co wybrać?
Druk W-8BEN jest przeznaczony dla osób fizycznych np. prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Natomiast druk W-8BEN-E wypełniają przedsiębiorstwa np. prowadzące działalność w formie spółki z o.o.
Formularz W-8BEN – gdzie go znaleźć?
Aby uzyskać najnowszą wersję formularza W-8BEN, możesz odwiedzić stronę internetową amerykańskiego urzędu skarbowego.
Jak wypełnić W-8BEN?
Wypełnienie formularza W-8BEN może wydawać się skomplikowane, ale nie martw się, postaram się wyjaśnić to w prosty sposób.
Część I – Informacje o właścicielu
- punkt 1: imię i nazwisko
- punkt 2: obywatelstwo (po angielsku)
- punkt 3: adres stałego zamieszkania
- punkt 4: adres korespondencyjny (jeżeli jest inny od powyższego)
- punkt 6a: PESEL
- punkt 8: data urodzenia
Uwaga do punktu 2: Jeśli masz podwójne obywatelstwo, w momencie wypełniania tego formularza wpisz kraj, którego jesteś zarówno obywatelem, jak i rezydentem.
Przykład wypełnionego formularza:
Część II – Wniosek o zastosowanie postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
- punkt 9: wskaż kraj swojej rezydencji podatkowej (po angielsku)
- punkt 10: wskaż odpowiedni artykułu i paragraf z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, wskaż stawkę podatku jaka ma być pobierana w USA, wskaż typ dochodu jaki uzyskujesz w USA oraz wyjaśnij, dlaczego kwalifikujesz się do wskazanej stawki podatku (po angielsku)
Jeśli świadczysz usługi programistyczne, właściwym artykułem z UOUPO może być:
Artykuł 8 Zyski z działalności gospodarczej 1. Zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa powinny być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi. |
Jeśli natomiast uzyskujesz wynagrodzenie z należności licencyjnych, właściwym artykułem z UOUPO może być:
Artykuł 13 Należności licencyjne 1. Należności licencyjne powstałe w jednym Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie będą opodatkowane w tym drugim Umawiającym się Państwie. |
Przykład wypełnionego formularza:
Część – Podpis
- złóż własnoręczny podpis
- podaj datę w formacie miesiąc – dzień – rok
- wpisz swoje imię i nazwisko (wielkimi literami)
Przykład wypełnionego formularza:
Jak długo obowiązuje złożony formularz W-8BEN?
Formularz W-8BEN jest aktualny przez 3 lata od końca roku, w którym go złożyłeś. To oznacza, że po tym czasie musisz złożyć nowy formularz.
Przykład:
Formularz W-8BEN złożony 15 lipca 2023 r. będzie ważny do końca 2026 r.
Zobacz też:
Jak programista powinien opodatkować ryczałtem zwrot kosztów podróży służbowej do kontrahenta z USA?
Płatność bitcoinem za fakturę programisty – sprawdź, czy to możliwe
Czy mogę zaktualizować złożony druk W-8BEN?
Jeśli dane jakie podałeś na druku W-8BEN okażą się nieaktualne i chciałbyś je zmienić, musisz złożyć nowy formularz w ciągu 30 dni.
Co się stanie, jeśli nie złożę formularza W-8BEN?
Poprawne wypełnienie formularza W-8BEN pozwoli Ci uniknąć potrącenia 30% podatku dochodowego przez amerykańską firmę, który obowiązuje w USA.
Może również umożliwić obniżenie tej stawki, w zależności od rodzaju przychodu, którym jest wynagrodzenie od amerykańskiej firmy.
Źródła:
- Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a USA
- Informacje ze strony internetowej amerykańskiego urzędu skarbowego
Zadaj pytanie o założenie działalności, lub usługi księgowe. Skontaktuj się ze mną!
| |
Monika Salawa Księgowa i właścicielka biura rachunkowego, które świadczy usługi online dla klientów z całej Polski. Od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom z branży IT w rozliczeniach podatkowych. Jej głównym celem jest maksymalne ułatwienie procesu rozliczeń, redukcja formalności oraz zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa w dynamicznym świecie podatkowym. Sama aktywnie wykorzystuje rozwiązania informatyczne, wprowadzając nowoczesne technologie i automatyzację do obsługi klientów. |
Dziękuje za interesujący artykuł. Zastanawiam się co w sytuacji, w której mamy do czynienia z pracownikiem transgranicznym. Jaki kraj rezydencji podatkowej powinien wskazać we wniosku. Skoro mieszka w kraju A ale interesy ekonomiczne ma w kraju B i tam składa zeznania podatkowe.
Czy w polu 6 nie powinno się wpisać numeru NIP, jeśli prowadzi się JDG?
I nazwy firmy w polu 1?
Dziękuje za ciekawy artykuł!
Myśłe że w polu 10 powinno byc:
ART. 7 PARA. 1
Podpisane zostały dwa traktaty, w 1974 i w 2013. Wcześniej dochody z działalności biznesowej były w art. 8, natomiast w traktacie z 2013 roku są w art.7.
https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/poland-tax-treaty-documents
https://www.podatki.gov.pl/media/1911/20130213_konwencja_usa_ang.pdf
Nie. Przynajmniej w Czerwcu 2024 umowa z 2013 jeszcze nie została ratyfikowana. Więc obowiązuje dalej z 74 roku.
czy konieczne jest prowadzenie jdg jeśli pracuję na etacie i chce dodatkowo zarobkować w firmie amerykańskiej?
Jeśli uzyskujemy dochody sposób zorganizowany, ciągły i nastawiony na zysk, to mamy działalność gospodarczą. Ewentualnie dla niektórych osób z małymi przychodami przewidziano działalność nierejestrowaną.
Czy wie Pani coś na temat funkcjonowania platformy Patronite?
Pracuję w Polsce na umowę o pracę.
Tworzę hobbistycznie grafiki, założyłem konto na platformie Patronite, dzięki której fani moich prac mogą wykupić dostęp do większej ilości grafik i docenić moją pracę w postaci abonamentu 3$.
Przychód miesięczny z tego tytułu oscyluje w granicach 100 zł. Postanowiłem wypłacić tą kwotę – zaznaczyłem, że jestem obywatelem Polski i osobą fizyczną.
A tu niespodzianka bo platforma Patronite wymaga ode mnie wypełnienia dokumenty W-8BEN…
Czy jeśli wypełnię ten formularz i uzbieram np 1000 zł w skali roku będę musiał się z tego rozliczyć przy wniosku PIT za rok 2024?
Czy trzeba będzie trzeba zrobić to ręcznie wypełniając wniosek?
Czy np. taką kwotę można potraktować jako darowiznę i nie wymaga się jej rozliczenia?
dzień dobry, a co z 14 latkiem , czy można uznać takie wynagrodzenia jako zlecenie? jak się rozliczyć z zarobionych USD?
Wcześniejsze pytanie o pole 6a i NIP czy PESEL zostało zignorowane, a jest to kluczowe dla wypełniających wniosek i jednocześnie prowadzących działalność gospodarczą. Czy możecie odpowiedzieć co wpisać w takiej sytuacji?